תזונה לאולקוס

תזונה לאולקוס: תרופות סבתא טבעיות, מתכונים, תפריטים ועוד טיפולים לכיב קיבה

אולקוס/כיב פפטי הוא פצע הנמצא ברקמה הרירית המגנה על איברים במערכת העיכול. האולקוס יכול להיווצר בקיבה, בתריסריון-שהוא התחלת המעי הדק או בוושט. תזונה לאולקוס אמורה לעזור למנוע או לטפל באולקוס באופן טבעי.

מה הגורמים לאולקוס / כיב פפטי?

במערכת העיכול מופרשת חומצה על מנת לעכל את המזון, בנוסף ישנו אנזים המופרש מהלבלב האחראי גם כן על פירוק מזון ושניהם יכולים לגרום לפצעים במערכת העיכול. כשהמצב תקין ישנה התחדשות מתמדת של רקמה עוטפת איברים הנקראת ממברנה והגוף מסוגל להתמודד עם החומצה המופרשת. במצב לא תקין- ישנו ייצור מוגבר של חומצה או ייצור מואט של רקמה מגנה.

מרכיבים חיצוניים היכולים לגרום להתפתחות כיב הם: אלכוהול, עישון, ונטילת תרופות מסויימות-אלה גורמים לשיבוש מערכת ההגנה וגורמים לה להיות פגיעה יותר לחומציות. לא תמיד האחראים לכיב/אולקוס הם חומצה או אנזים. ישנו חיידק האחראי ליצירת כיבים במערכת העיכול הנקרא הליקובקטורפילורי, חיידק זה מפריש חומר המייצר אמוניה וחומרים נוספים הגורמים לנזק ברקמה ובכך להיווצרות כיבים/אולקוס.

ישנם המאמינים שיש גורמים נפשיים ותזונתיים לאולקוס/ כיב פפטי כדוגמת:

 • אכילה מרובה של מאכלים חריפים, חמוצים ומלוחים.
 • צריכת אלכוהול מוגזמת.
 • צריכת מזון באיכות נמוכה.
 • אכילת יתר.
 • שינה מיד לאחר הארוחה.
 • היווצרות לחצים, מתחים וכעסים.
 • חוסר רגישות לרעב ולצמא ודחיית סיפוקם.

מהם הסימפטומים לאולקוס/כיב פפטי?

 • בחילה.
 • סחרחורות.
 • העדר תאבון/תאבון מוגבר(לעיתים אכילה עוזרת בהרגעת הכאב)
 • תחושת צריבה לפני ואחרי האוכל.
 • צמא מוגבר.
 • כאב בטני באזור הבטן העליונה.

תזונה לאולקוס: תרופות סבתא ודרכי טיפול לאולקוס לכיב קיבה

אם אתם מחפשים טיפול טבעי לאולקוס, כדאי שתדעו שישנן תרופות נוגדות חומציות המומלצות מאוד. כאן נתייחס לתזונה: אכילת ארוחות קטנות ותכופות מומלצת במצב של אולקוס, כמו כן גם הקטנה בצריכת המזונות החריפים/חמוצים/מלוחים. שתייה רבה של מים- לא קפה או מוגזים.

מזונות התורמים להחלמת הכיב הם: מרק ירקות, משקה אלוורה, דייסת קוואקר, מיץ גזר, כרוב, פשתן, ירקות מאודים, תה מצמחי מרפא, בננות, בטטה, כוסמת, דגנים מלאים, שמן זית, תבלינים כמו כורכום וכוסברה, אורז ועלים ירוקים.

מזונות לא מומלצים לאולקוס/כיב פפטי, מה אסור לאכול כשיש אולקוס?

הימנעות מארוחות גדולות וכבדות המעמיסות על הקיבה והעיכול. הימנעות ממזונות חריפים, מטוגנים, מלוחים, חמוצים, מזון חם מאוד, פירות לא בשלים, מזון חומצי, הימנעות מבשר על סוגיו פרט לדגים מאחר והוא מכביד על הקיבה ודורש פעולת עיכול ארוכה, לשים לב אם ישנה רגישות לפירות הדר ועגבניות ולהמעיט בצריכתם לפי הצורך. הפחתת מזונות מתוקים וממתקים, הימנעות מקפאין , משקאות מוגזים ועישון.

המלצות תזונה לאולקוס נוספות: ישנם צמחי מרפא המומלצים ברפואה המשלימה, בנוסף מומלץ לשלב פעילות גופנית מאחר והיא ממריצה את הדם וטובה למערכת החיסונית.

תפריט ומתכונים לכיב קיבה: מיץ כרוב

מומלץ לקרוא עוד על דיאטת כרוב, ולקרוא על מיץ כרוב כפתרון אפשרי. השימוש במיץ כרוב כטיפול לכיבים ידוע עוד משנת 1956, אז רופאים הוכיחו שהמיץ אכן מרפא כיבים. גם קליניקות בשוויץ הוכיחו שהמיץ עוזר.. ברוסיה הכריזה הועדה הפרמקולוגית של משרד הבריאות שמיץ כרוב הינו תרופה רשמית נגד אולקוס.

לטיפול בכיב קיבה על רקע חומציות נמוכה של הקיבה: לשתות מיץ כרוב לפני האוכל למשך 3 חודשים. יש להתחיל מ-1/4 כוס ולהעלות בהדרגה לכוס שלמה.

לטיפול בכיב קיבה ו/או תריסריון: שעה לפני כל ארוחה לשתות מיץ כרוב. צריך לשתות חצי כוס ביום למשך 3 שבועות.

צריך להפסיק את הטיפול אם יש כאבי בטן, גזים או שלשולים.

ייעוץ נטורופתי חינם

הצטרפו לקבוצת פליאו בפייסבוק וקבלו תשובות מנטורופתית ND מוסמכת אודות הדיאטה הבריאה והמובילה בעולם.