תזונה להיפראקטיביות

תזונה להיפראקטיביות: התפריט שהוכח כיעיל מריטלין ל-ADHD

תזונה להיפראקטיביות איננה מוכחת מחקרית, והסיבה להפרעות קשב והיפראקטיביות אינה ידועה. 10% מהאוכלוסייה סובלים מכך בדרגות שונות. ישנם המייחסים הפרעות אלו לגנטיקה, חוסר איזון כימי במוח, שתייה ועישון במהלך ההיריון וכעת מייחסים יותר ויותר חשיבות לתזונה המשפיעה על ילדים ומבוגרים הסובלים מן ההפרעות ואף ישנה השערה כי ניתן למנוע/לצמצם משמעותית את הופעת ההפרעות על ידי תזונה ובכך לשפר את איכות החיים הנפגמת מתופעות אלו.

מחקרים בנושא היפראקטיביות והפרעות קשב שנערכו בארץ ובעולם הצביעו על קשר בין היפראקטיביות לבין אלרגיה לחומרים במזון, תפריט לא מאוזן, חומרי טעם וריח מלאכותיים, מחסור בחומרים חיוניים בדם, חומרים משמרים ומחסור בחומצות שומן חיוניות.

ילדים לרוב אוכלים מזונות החסרים חומרים חיוניים לגוף כדוגמת חלבונים, ויטמינים ומינרלים ועוד. אך מרבים באכילת סוכרים, משקאות ממותקים ומאכלים המכילים חומרי טעם וצבע מלאכותיים. דבר  העלול לגרום להתנהגות תוקפנית וחוסר שקט.

אלרגיות והיפראקטיביות

תזונה להיפראקטיביות חייבת לקחת בחשבון אלרגיות ספציפיות ממנה סובל הילד. אלרגיות נגרמות לעתים על ידי חשיפה מוגזמת לחומרים שונים, והינן הדרך של הגוף להגן על עצמו מפני חומרים בלתי רצויים שהוא נחשף אליהן דרך האוויר, המזון ובמגע עם העור. האלרגיות יכולות להופיע בכל המערכות בגוף כגון מערכת העיכול, החיסון, הנשימה ועוד. הסיבות לאלרגיה שונות ומרובות ויכולות להיווצר עקב גנטיקה, חשיפה לרעלים ועוד.

במחקרים שבדקו קשר בין אלרגיות לבין חומרי טעם, ריח וצבע מלאכותיים נמצא כי ישנם חומרים כדוגמת טאטרזין (צבע מאכל המשמש למשיכת העין ולשיפור מראה המזון) העלולים לגרום לפעילות יתר, תוקפנות, הפרעות שינה וחוסר ריכוז. המחקר בדק את השפעת החומרים בכך שמנע שימושם אצל הנבדקים ונמצא כי אצל רוב הנבדקים היה שיפור התנהגותי. חומרי טעם, שימור, מייצבים, מתפיחים וכו' עלולים לגרום לתופעות פיזיולוגיות לא נעימות כדוגמת שלשולים, כאבי בטן, כאבי ראש, אבדן הכרה ועוד.

כמו כן, אלרגיה לחומרים נוספים כמו גלוטן ומוצרי חלב עלולה לגרום גם היא לבעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות.

מחסור בחומרים העלול לגרום להיפראקטיביות

ישנם חומרים החיוניים לגוף וכאשר אינם נמצאים במידה מספקת במחזור הדם עלולות להיגרם תופעות שונות כדוגמת חוסר שקט, תוקפנות, תזזיתיות, תשישות, אדישות קשיי ריכוז ופעילות יתר. לדוגמה: מחסור באבץ, מחסור בברזל ואף רמה גבוהה מדיי של ברזל, מחסור בויטמין B6, מחסור בסידן ובחומצות שומן.

מזונות וחומרים מזיקים העלולים לתרום להפרעת התנהגות:

מתכות רעילות העלולות להצטבר במוח ולשבש את התפקוד התקין של הגוף: נחושת, כספית, עופרת ועוד. מתכות אלו מגיעות מזיהום סביבתי או מפסולת תעשייתית, כספית מצויה בסתימות השיניים ובדגים מזוהמים. בנוסף מזונות תעשייתיים ומעובדים מכילים כמות גדולה של סוכר ומלח, מיצים ממותקים ומשקאות מוגזים מכילים כמות עצומה של סוכר המסוגלת לגרום למגוון תופעות בריאותיות והתנהגותיות. קפאין- ידוע כממריץ ואינו מומלץ לאילו הסובלים מהיפראקטיביות.

המלצות תזונה להיפראקטיביות:

 • הורדת המזונות המעובדים מן התפריט.
 • הורדת מזונות המכילים גלוטן מהתפריט ובדיקת ההשפעה.
 • הפחתת צריכת הקפאין עד לכדי אי שימוש.
 • הפחתת המזונות המכילים פחמימות.
 • מעבר לפחמימות מלאות: דגנים וקמחים מלאים.
 • הוצאת חומרי הטעם, הריח והצבע המלאכותיים מן התפריט לחלוטין.
 • הפחתת מוצרי חלב ובדיקת ההשפעה.
 • הפחתת מזונות המכילים סוכרים בכמות גדולה.
 • צריכת ירקות ופירות טריים.
 • הורדת חומרים משמרים מהתפריט.
 • שתייה מרובה כ10 כוסות מים ביום.
 • העשרת התפריט בחלבונים.

*מחקר שנערך באוסטרליה הראה כי יש קשר הדוק בין תזונה להפרעות התנהגות ואכן ילדים ששינו את הרגלי התזונה שלהם לתזונה בריאה יותר הראו שיפור בהתנהגות בצורה משמעותית.

תזונה להיפראקטיביות – חשוב לדעת:

המלצות אלה הן תזונתיות בלבד ואינן תחליף לייעוץ תרופתי, ניתן לבדוק חסכים תזונתיים במידה ואינה קיימת המלצה לטיפול תרופתי. ההמלצות עלולות להשתנות מאדם לאדם לכן יש להיוועץ עם רופא ודיאטנית בנושא.

ייעוץ נטורופתי חינם

הצטרפו לקבוצת פליאו בפייסבוק וקבלו תשובות מנטורופתית ND מוסמכת אודות הדיאטה הבריאה והמובילה בעולם.